Karta graficzna, co to takiego?
Karta graficzna to jeden z dwóch podzespołów (drugim jest CPU) który odgrywa najważniejszą rolę jeśli chodzi o wydajność naszej jednostki centralnej. Najczęściej temat kart graficznych poruszany jest w środowisku graczy, podczas grania karta graficzna wykonuje większość ciężkiej pracy, im lepsze GPU tym więcej informacji można obliczyć i wyświetlić w krótszym czasie, a także ogólnie lepsze wrażenia z gry. Na rynku pojawiają się co raz to nowsze (a niekoniecznie tanie) modele GPU.
Karta graficzna to po prostu procesor graficzny którego zadaniem jest renderowanie i konwertowanie grafiki w sposób zrozumiały dla wyświetlacza.
Czy karta graficzna ma znaczenie?
Karta graficzna ma znaczenie, ale tutaj zatrzymajmy się i zadajmy sobie pytanie "Do czego jej potrzebujemy?", umówmy się, jeśli jedyne co robimy na komputerze to oglądanie YouTube'a czy Netflixa, do tego sprawdzenie poczty i przegląd internetu to karta graficzna nie będzie odgrywała tak znaczącej roli i wystarczy ta która jest zintegrowana z procesorem. Jednak jeżeli chcesz grać w wymagające tytuły lub zajmujesz się obróbką grafiki czy montażem to nie lekceważ wyboru karty i wybierz taką która sprosta twoim wyzwaniom zarówno pod względem technicznym jak i cenowym.
Jak dobrać kartę graficzną?
Karta graficzna w komputerze do gier
Jeśli składamy komputer do gier, to można powiedzieć że karta graficzna to priorytet bo to ona bezpośrednio wpływa na to co widzimy na ekranie jak i wydajność jednostki. Oczywiście reszta podzespołów w tym procesor, pamięć RAM i nawet dysk też jest ważna, ale w momencie gdy składamy komputer do grania powinniśmy znaleźć odpowiedni balans pomiędzy kartą graficzną a resztą komponentów.
Istnieje jednak wiele gier i oczywiście nie we wszystkie będziemy grali, jeśli mamy swoją konkretną grę (lub kilka gier) pod którą składamy komputer to warto zainteresować się jakie ma ona minimalne, zalecane i optymalne wymagania (przydatne w tym moga być benchamrki i testy użytkowników). Nie warto wydawać na przykład kilku tysięcy na GPU do gier typu CS:GO czy League of Legends. Dobre zapoznanie się z wymaganiami gier w które będziemy grać i ocenienie naszego budżetu pozwoli rozpocząć proces zakupów.
Nie zawsze jednak wiemy w co będziemy grać, oczywiście możemy zabezpieczyć swoją konfigurację na przyszłość, kupując najlepszy procesor graficzny na jaki możemy sobie pozwolić.
Obróbka grafiki, montaż i aplikacje profesjonalne
Są osoby które będą szukały kart graficznych do profesjonalnych zastosowań takich jak renderowanie 3D, montaż filmów, tworzenie gier czy projektowanie. Istnieje wiele programów i aplikacji które potrzebują dodatkowej mocy obliczeniowej w postaci karty graficznej aby zapewnić szybszą i wydajniejszą pracę.
Karty te różnią się od tych przeznaczonych do gier. Sa one zoptymalizowane pod kątem tych programów i aplikacji, ich sterowniki posiadają certyfikaty stabilności i niezawodności przy wykonywaniu tych zadań i obliczeń. Profesjonalne karty graficzne są niezwykle wydajne ale i droższe od kart stworzonych do grania. Nie oznacza to że będą wydajniejsze właśnie w grach ponieważ nie zostały one zaprojektowane do obciążeń związanych z grami.
Domowe wykorzystanie - oglądanie filmów, przegląd internetu i poczty
Jeśli nie grasz w gry ani nie obrabiasz grafiki czy wideo, to powinieneś skupić się raczej na procesorze, pamięci RAM i dysku. Karta graficzna nie odegra w twoim przypadku tak znaczącej roli jak w pozostałych dwóch przypadkach i tu warto po prostu kupić procesor ze zintegrowaną kartą graficzną bo ona w takich zadaniach w zupełności wystarczy i po prostu nie ma sensu przepłacać.
Na co zwracać uwagę przy kupnie karty graficznej?
Odpowiednia wydajność
- satysfakcjonujące wyniki w benchmarkach
Stabilność i kultura pracy
- jest cicha, nie przegrzewa się
Bezawaryjność
- inni użytkownicy nie informują o powtarzających się usterkach
Kompatybilność z nowymi technologiami
- np. oferowana przez karty VR Ready
Cena jest na dalszym miejscu, bo jeśli nastawiasz się na gry z wysokiej półki, rozdzielczość 4K albo na obsługę programów graficznych, liczysz się z koniecznością wydania większej sumy.
Nvidia kontra AMD
Teraz troszkę o producentach kart graficznych, a do największych zaliczają się Nvidia i AMD
Kiedy kupujesz kartę, wybierasz spośród tych które mają wszystko co jest potrzebne do renderowania obrazu na wyświetlaczu, zaczynając od chłodzenia i niezbędnych połączeń a kończąc na samym procesorze graficznym i to właśnie przy nim się zatrzymamy. Procesor ten to złożony układ opracowany na podstawie badań, doświadczeń i ekspermyntów. Nvidia i AMD są głównymi producentami takich procesorów pozostawiając resztę daleko w tyle. Kupując kartę graficzną jest praktycznie pewne że będzie ona posiadała procesor graficzny od firmy Nvidia lub AMD.
Dlaczego więc można kupić kartę firmy ASUS, MSI, Gigabyte czy Zotac? Przecież głównymi producentami są AMD i Nvidia.
Tak wszystko się zgadza, głównymi producentami są AMD i Nvidia, lecz zajmują się one tworzeniem procesorów graficznych, które są wykorzystywane przez inne firmy takie jak wspomniane ASUS, MSI, Gigabyte czy Zotac. Dlaczego tak jest? Otóż firmy te biorą chip zaprojektowany przez AMD lub Nvidię i tworzą własną kartę graficzną, korzystając z tej technologii. Dokładają one własne chłodzenie i obudowę i tak o to powstaje ich karta graficzna. Mimo tego że w nazwie pojawi się MSI czy ASUS to głównym centrum wydajności karty będzie chipset, czyli w tym przypadku procesor wykonany już przez Nvidie lub AMD.
Mam nadzieję że ten artykuł choć trochę rozjaśnił kwestię kart graficznych i ich zastosowania. Przed zakupem zawsze warto przejrzeć benchmarki i testy danych kart aby wybrać tą która będzie dla nas odpowiednia.